Přišlo e-mailem

Následující článek mi přišel e-mailem. Protože se mi zdá být velmi zajímavý a částečně se dotýká našich témat – tedy nožů a osobní bezpečnosti – s minimálními gramatickými a stylistickými úpravami ho sem vkládám. Autora neznám, nemohu tedy ručit za pravdivost informací, a jejich případné ověření nechávám na vás. 

 

ČR je nejsvobodnější zemí na světě...

 

...pokud ovšem projde návrh nového zákona o myslivosti, tak na tom budeme naopak nejhůře !

ČR je nejsvobodnější zemí - smí se u nás tábořit, sbírat houby a lesní plody, opékat buřty, zpívat u táboráku...

 Život v Česku sice zatím není ideální, ale... jinde je to ještě mnohem horší. Pojem "životní úroveň" je zavádějící, neboť se jedná o individuální představy o tom, co daný člověk od života očekává. Podle jeho představ je potom nutné měřit jeho životní úroveň. Dovolil bych si tvrdit, že nejlepším místem k životu na této planetě je Tábor a jeho okolí. Kdyby tomu tak nebylo, nežil bych tam. Na druhé straně, nějaký arabský šejk z Kuvajtu, se mnou určitě souhlasit nebude. Japonský majitel automobilky asi také ne...

 Ovšem nechoďme na "konec světa" a porozhlédněme se po svých zahraničních sousedech. Jedete-li do zahraničí a vezete-li si s sebou nůž, buďte opatrní. Celá rodina by mohla lehko skončit za mřížemi.

 V SRN nesmíte mít u sebe nůž, jehož čepel přesahuje 10 cm, u zavíracího 8,5 cm.

 V Rakousku můžete u sebe mít nůž pouze tehdy, pakliže se prokážete, že jste "myslivec" a zrovna jdete na hon. Je to obrovský paradox, neboť u našeho jižního souseda si každý občan Rakouska, pakliže nabyl plnoletosti (18 let), může bez zbrojního pasu a pouze na občanský průkaz koupit brokovnici a malorážku. To je v ČR absolutně nemožné!

 V Belgii a v Lucembursku nesmíte u sebe nosit nůž vůbec, i kdyby se jednalo o pouhý "příborák".

 Ve Velké Británii a v Irsku podle zákona (tzv. "Offensive Weapon Act") nejen, že se zakazuje nošení všech druhů nožů a zbraní (včetně vzduchovky), nýbrž nesmíte mít u sebe na veřejnosti ani to, co se noži podobá. Existuje tam např. absolutní zákaz vycházení s nůžkami! Takováto opatření v zemi, kde v roce 1907 jeho lordstvo Robert Baden-Powell založil skautské hnutí, je opravdu na pováženou...

 Naproti tomu české zákonodárství takovouto skutkovou podstatu vůbec neřeší: Můžete chodit třeba s popravčím mečem po Václavském náměstí sem a tam, jak se vám zachce, aniž byste porušili jakýkoliv zákon. Jediné nebezpečí, které vám hrozí, je to, že by vás mohli odvézt na psychiatrickou kliniku.

 Pakliže si myslíte: "Vyrazíme na Západ trempovat, rozděláme táborák, budeme opékat buřty, hrát na kytaru a zpívat...", pak si takové myšlenky nechte rychle zajít. Mimo Česka je to takřka neproveditelné a to dokonce i v USA a Kanadě. Ve většině evropských zemí je rozdělávání táborových ohňů (bez zvláštního povolení) přísně zakázané. Buřty (tedy špekáčky) mimo Česka a Bavorska (tzv. "Regensburger") nikde jinak neseženete.

 Hrát na kytaru v lese a zpívat je (mimo Česka) zakázáno takřka na celém světě, a to dokonce i v Ruské tajze. Když vjíždíte do kanadského pralesa Algonquin Park (provincie Ontario), ptá se vás policie u závory, zdali máte střelné zbraně a hudební nástroje. Pakliže ano, musíte je deponovat u vchodu. Byl jsem sám svědkem toho, jak jednomu černochovi (skautovi) zabavili dokonce i foukací harmoniku. Po chvíli se rozbrečel, ale nebylo mu to nic platné: Prostě s foukací harmonikou se do pralesa nesmí! Hlasitý zpěv a živá hudba má prý velice neblahý vliv na divokou zvířenu. Ovšem hudba reprodukovaná (rádio) prý zas tak moc nevadí. Každopádně v Česku není zakázáno ani jedno, ani druhé...

 V některých zemích by se sice dalo trempování a skautování praktikovat - hlavně v USA, Austrálii a v Kanadě, podobně jako v Česku, ale má to nepřekonatelný zádrhel. Každá píď půdy tam někomu patří a všude na vás hulákají cedule: "Private property. No entry." (soukromý majetek. Vstup zakázán). Bez povolení majitele tam vkročit nesmíte. Na některých cedulích jsou vyznačeny i lebky se zkříženými hnáty - vlastník vás upozorňuje: "Pakliže se objevíte na mém pozemku, zabiju vás!"

 Vše tam připomíná "divoký západ" i když poněkud naruby. Zvykli jsme si na tvrzení, že v USA se praktikuje volný prodej zbraní. Nevěřte tomu. V některých státech USA se skutečně ke zbraním dostanete lehko. Ovšem v jiných platí např. stejně přísné předpisy jako v Anglii a v Irsku. Pakliže vás v Marylandu nebo v Massachusetts nachytají s loveckým nožem u pasu, hrozí vám až 48 hodin kriminálu.

 Nemyslete si, že to jde všude tak jako v Česku, vzít si ruksak, lovecký nůž, maskáče - vyrazit do lesa na houby a potom se někde vykoupat v rybníku... 

V SRN jsou kalhoty "maskáče" považovány za uniformu a bez povolení ministerstva obrany SRN je nesmíte nosit. Jinak vám hrozí až 3 roky odnětí svobody.

 V Severním Irsku jsou všechny rybníky soukromé a pakliže se tam vykoupete, posuzuje se to coby "vloupání" (Domestic burglary). Ve Velké Británii je většina lesů v soukromých rukou a normální smrtelník se do nich nedostane.

 V severní Itálii je sbírání hub zakázáno pod trestem vězení do jednoho roku a na zbytek Itálie potřebujete tzv. "houbařský pas", který místní úřady jaksi velmi nerady vydávají.

 V Holandsku sice do lesa můžete, ale nejenže tam nesmíte sbírat houby, nýbrž tam nesmíte sbírat vůbec žádné plodiny. Běda, jestli u vás najdou šišku, ostružinu nebo křemenáče! Počítejte s tím, že si drahnou chvíli posedíte v "chládku".

 Až opět někoho uslyšíte hlasitě nedávat, jak to u nás stojí za prd, sdělte mu, že má sice pravdu, ale jinde to může být ještě daleko horší a doporučte mu tuto reportáž, kterou jste si právě přečetli.

 Z naší planety Země není kam utéct, protože na Marsu se žít nedá. Musíme si zdejší poměry zařídit tak, aby to trmácení se životem, od kolébky do rakve, bylo pokud možno co nejsnesitelnější. Víc od lidstva opravdu nelze očekávat.